GREEN CONFERENCE 2026
Home Aktuelno SAD: Unilever odlaže izdvajanje kompanije Magnum

SAD: Unilever odlaže izdvajanje kompanije Magnum

Unilever je saopćio da će doći do odgađanja plana za izdvajanje njegove kompanije Magnum Ice Cream Company, navodeći da je aktuelna obustava rada američke vlade značajan faktor koji utiče na vremenski okvir procesa.

Kompanija je prvobitno planirala da uvrsti kompaniju za proizvodnju sladoleda na Njujoršku berzu 10. studenoga 2025. godine, prenosi FoodBev.

Odgađanje je prvenstveno posljedica toga što američka Komisija za vrijednosne papire (SEC) trenutno nije u mogućnosti da proglasi efektivnim registracijski dokument koji je neophodan za trgovanje dionicama Magnum Ice Cream Companyja.

Unatoč ovom zastoju, Unilever je uvjerio svoje zainteresirane strane da pripremni radovi na izdvajanju dobro napreduju. Kompanija je naglasila svoju posvećenost da završi izdvajanje u toku tekuće godine, iako će precizan vremenski okvir biti revidiran u skladu s trenutnim okolnostima.

U vezi s tim, Unilever je potvrdio da će se opća skupština dioničara ipak održati kasnije danas. Na sastanku će se razmatrati prijedlog konsolidacije kapitala Unilevera, koji je usko povezan s procesom izdvajanja. Međutim, vremenski okvir za provođenje te konsolidacije također će biti ažuriran, odražavajući širu neizvjesnost uzrokovanu obustavom rada vlade.

Planirano izdvajanje Magnum brenda dio je šire strategije Unilevera da pojednostavi svoje poslovanje i fokusira se na svoje osnovne brendove. Odvajanjem biznisa sa sladoledom, Unilever želi povećati operativnu učinkovitost i otključati dodatnu vrijednost za dioničare.

Priredila: InStore redakcija
Foto: Magnum